Korzystając ze strony akceptujesz politykę cookies.

reklama

Obrońca Materli: kłamstwo wypowiedziane sto razy staje się prawdą

obronca-materli-klamstwo-wypowiedziane-sto-razy-staje-sie-prawda

Mecenas Jakub Łysakowski, obrońca zatrzymanego przez CBŚ Michała Materli, udzielił obszernego wywiadu portalowi Interia.pl. Oto jego wybrane fragmenty.

Już złożył pan zażalenia na postanowienie Sądu Rejonowego w Poznaniu w przedmiocie zastosowania tymczasowego aresztowania Michała Materli na trzy miesiące oraz na sposób zatrzymania przez funkcjonariuszy CBŚP?

Jakub Łysakowski: Aktualnie pracujemy nad tymi zażaleniami. Prokuratura pewnie miała wiele miesięcy, by zebrać wszystkie materiały. My mamy raptem tydzień. W środę zostało wydane postanowienie przez Sąd Rejonowy w Poznaniu - w tej chwili musimy jeszcze raz dokonać analizy tych materiałów, które stanowiły podstawę złożonego do sądu wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Chcemy, aby sąd otrzymał te zażalenia w poniedziałek z rana.

To mozolna praca?

Ta analiza jest o tyle trudna, że nic nie wynika z tych materiałów, żeby w którymkolwiek momencie można było przypisać takie zarzuty, jakie przypisano, Michałowi Materli.

Czegoś tu nie rozumiem. Jeżeli tak jest, jak pan mówi, powinno to działać na korzyść oskarżonego, a nie przeciwko niemu.

To jesteśmy w tym samym punkcie. Niestety taka jest praktyka prokuratorów, bardzo niepokojąca i zła, stosowana w wieloosobowych procesach, które toczą się najpierw w murach prokuratur, a później przed sądami. Otóż, żeby uzasadnić pewne decyzje procesowe prokuratorów, kreuje się obraz sprawy.

Michał Materla ma zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym oraz udział w obrocie narkotykami.

Tak jak mówię, nie mogę tych zarzutów potwierdzać, natomiast w kwestii stricte ich zapisów, sformułowanych przez prokuraturę, odsyłam do pani prokurator Agnieszki Nowickiej. To ona jest ich autorem i niech pani prokurator tłumaczy się z tych zarzutów. My nie chcemy ich powtarzać, bo kłamstwo wypowiedziane sto razy, staje się prawdą. To słowa mojego klienta: "nie mam się z czego tłumaczyć. Jak mam się bronić przed zarzutami, które dla mnie są absurdalne?".

Jakub Łysakowski poinformował, że jego klient Michał Materla wyraził zgodę na posługiwanie się pełnym nazwiskiem i nie chce chować się za czarnym paskiem na oczach.

Czytaj więcej na Interia.pl.

Opublikowano: 2016-12-16

Dodaj komentarz

Możesz używać bbcode - kliknij aby zobaczyć instrukcję.
  • [b]pogrubienie tekstu[/b]
  • [i]pochylenie tekstu[/i]
  • [u]podkreślenie tekstu[/u]
  • [img]link do obrazka[/img]
  • [url]http://jakis-link.pl[/url]
  • [url=http://jakis-link.pl]opis linka[/url]
  • [quote]dowolny cytat[/quote]
  • [quote=ktostam]cytat wybranego użytkownika[/quote]

Zobacz również