Ciosy bokserskie
Boks to jedna z najpopularniejszych dyscyplin, którą mogą trenować osoby w różnym wieku – o ile nie ma medycznych przeciwwskazań. W trakcie treningów adepci uczą się wyprowadzać ciosy bokserskie. Nie liczy się brutalność, ale szybkość i wytrwałość. Każdy bokser będzie w stanie poprawić kondycję fizyczną i wytrzymałość. Jakie ciosy w boksie należy znać? Oto poradnik dla osób, które chcą nauczyć się zadawać ciosy w prawidłowy sposób.
Spis treści
Ciosy w boksie
Boks znany był już w starożytnych czasach. Są różne rodzaje ciosów. Chcąc poznać podstawowe ciosy, należy pamiętać o tym, że każda osoba musi nauczyć się prawidłowo zaciskać pięć. Wiele kontuzji wynika z faktu, że pięść nie jest odpowiednio zaciśnięta. Jeden z pierwszych treningów bokserskich na pewno będzie skupiał się dookoła nabycia tej właśnie umiejętności. Oto podstawowe ciosy, które można zadać w kierunku przeciwnika (i na odwrót!).
Ciosy proste
Zalicza się je do podstawowych oraz tych, które są najczęściej wykorzystywane. Aby móc zadać szybki i precyzyjny cios w linii prostej, należy utrzymać prawidłową pozycję bokserską. Ciężar ciała musi spoczywać na dwóch nogach lub nieznacznie mocniej może być obciążona prawa noga (za wyjątkiem ciosu lewego). Jest to ważne, bowiem zawodnik będzie wybijał się z tej nogi, jednocześnie stawiając jeden krok lewą do przodu. Pięść opatulona w rękawice powinna w tym momencie udać się w kierunku twarzy lub tułowia drugiej osoby.
Lewy prosty
Nogi muszą zostać rozstawione na szerokość barków. Stopy są skierowane delikatnie w lewo. W tym przypadku przednia noga jest mniej obciążona. Prawa pięść znajduje się bezpośrednio przy twarzy. Lewa znajduje się dalej i wyżej. Ruch musi zostać wyprowadzony z ręki, aby móc wygenerować jak największą ilość energii. W ten sposób będzie można wykonać prawidłowy cios prosty lewą dłonią.
Prawy prosty
Ten rodzaj ciosu zaliczany jest z kolei do najmocniejszych, ponieważ pozwala na wykorzystanie wagi boksera. Ważne jest prawidłowe wykonanie skrętu tułowia i odbicie z nogi, aby móc dobrze zaatakować przeciwnika w ringu. Trzeba mieć świadomość, że do pokonania jest większy dystans niż w przypadku lewego ciosu, dlatego nie jest on łatwy do wykonania. W tym przypadku lewa noga znajdująca się z tyłu idzie pierwsza, a za nią zaraz prawa. Jednocześnie prawa ręka wykonuje cios. Lewa ręka ma za zadanie reagować na kontrciosy.
Ciosy sierpowe
Aby ominąć gardę przeciwnika, stosowane są ciosy sierpowe, które wykonywane są zawsze po łuku. Ta technika ciosów nie ma tak dużego zasięgu, jednak wyróżnia się zdecydowanie większą siłą. Jeżeli ten atak na przeciwnika zostanie poprowadzony prawidłowo, zawodnik może doprowadzić do knockdown i knockout. Można wykonywać je z lewej i prawej strony.
Ciosy podbródkowe
Ciosy z dołu, których celem jest podbródek przeciwnika. Ręka musi być zgięta w łokciu pod kątem ostrym, aby móc zapewnić większą precyzję. Pomoże w tym prawidłowo wykonany skręt tułowia. Prawidłowe wykonanie sprawi, że jednym ciosem będzie można rozbić gardę przeciwnika. Potocznie na takie ciosy mówi się haki.
Zasady wykonywania ciosu
W boksie zawodowym i amatorskim zawsze należy trzymać się ściśle określonych zasad. Trenując boks, będzie można poznać prawidłową technikę, ale także zakazy, czyli te ruchy, które są niedozwolone na ringu. Za ich wykonanie można być zdyskwalifikowanym. Do podstawowych zakazów zaliczyć można:
- wykonywanie ciosów poniżej pasa;
- uderzanie przeciwnika w nerki;
- ciosy w tył głowy oraz plecy;
- uderzenia w stosunku do przeciwnika leżącego lub podnoszącego się;
- bicie łokciem, ramieniem oraz otwartą dłonią;
- szarpanie, wyzywanie, opluwanie, itd.;
- popychanie.
Kontrciosy w boksie
Atak przeciwnika doprowadza do wystąpienia kontrciosów. Ich celem jest przerwanie ataku lub też wprowadzenie u przeciwnika pewnego chaosu. To swego rodzaju obrona, która ma pozwolić na to, aby móc zyskać przewagę podczas walki. Wyróżnia się kontrciosy bezpośrednie, które mają na celu wyprzedzenie ataku przeciwnika. Aby mogły się one udać, należy przewidzieć działania drugiej strony. Drugim rodzajem są kontrciosy z obrony. Są one łatwiejsze do wykonania, ponieważ wykonuje się je dopiero po ataku, dzięki czemu nie trzeba przewidywać tego, co przeciwnik zrobi.
Obrona w boksie
Poznanie prawidłowej techniki bokserskiej może zająć trochę czasu. W trakcie nauki będzie trzeba poznać także trzy główne rodzaje obrony bokserskiej:
- obrona rękami – do tej grupy zalicza się blok, podwójną gardę oraz zbicie;
- obrona tułowiem – wyróżnia się tutaj odchylenie, unik i rotację;
- obronę nogami – czyli odskok i zakrok.
Ważne jest to, aby utrzymać przynajmniej półdystans, dzięki czemu będzie można odeprzeć atak.
Unik w boksie
Podstawą uników jest szybkość i ruchy nóg oraz tułowia. Jednocześnie należy zadbać o to, aby pozostawać w pozycji, która pomoże przypuścić atak. Ważne są uniki głową, dzięki czemu będzie można ustrzec się przed prostym ciosem lub innymi rodzajami. Nie można zapominać także o uniku korpusem, dzięki czemu drugi cios (oraz kolejne) nie będą w stanie trafić w ciało boksera. Opanowanie uników jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu druga strona nigdy nie będzie mogła przewidzieć, co dalej będzie się działo na ringu.
Jak więc widać, należy mieć nie tylko buty bokserskie, rękawice, szczęki (ochraniacze na zęby). Każdy musi poznać także wszystkie zasady boksu i ciosy, aby móc stać się dobrym zawodnikiem na ringu.
Jestem pasjonatem sportów walki z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem jako autor i komentator. Specjalizuje się w boksie i MMA, dostarczając czytelnikom głębokie analizy, aktualne wiadomości oraz ekskluzywne wywiady z czołowymi zawodnikami. Moje artykuły cechują się wnikliwością, zrozumieniem technik i strategii, a także unikalnym stylem pisania, który przyciąga zarówno nowicjuszy, jak i doświadczonych fanów sportów walki. Nieustannie poszerzam swoją wiedzę, uczestnicząc w wydarzeniach na żywo oraz trenując różne dyscypliny, co pozwala mi na pisanie z autentyczną pasją i zaangażowaniem.