Kick boxing – co to jest, zasady, pasy i ciosy

Kick boxing - co to jest, zasady, pasy i ciosy

Kick boxing – co to jest, zasady, pasy i ciosy

Kickboxing to sport walki, który poniekąd został zareklamowany przez samego Jean Claude Van Dame. To dyscyplina sportowa, gdzie liczy się nie tylko pewność siebie, ale także precyzja i wytrzymałość. W kickboxingu można zadawać ciosy jak w boksie. Proste, haki, podbródkowe, a nawet sierpowe – zawodnicy mają pełen wachlarz możliwości przed sobą. Jeżeli ktoś zastanawia się nad kickboxingiem, to ma doskonałą okazję do tego, aby przyjrzeć się mu bliżej. Oto najważniejsze informacje dla osób, które chcą rozpocząć trening.

Kick-boxing – co to jest?

Mówiąc o tym sporcie, należy wspomnieć o tym, że ma się do czynienia z czymś, co pozwala także nauczyć się samoobrony. W trakcie walki zawodnicy wykonują ciosy pięścią oraz kopią. Historia kickboxingu wywodzi się tak naprawdę z karate i boksu tajskiego. Już z początkiem lat 60. te dwa sporty walki sprawiły, że zaczęły wykształcać się także inne rodzaje. W tym właśnie kickboxing.  Jest to sport, gdzie liczą się nie tylko trafione kopnięcia, ale także szybkość. To możliwość rozwoju swojego ciała w sposób holistyczny, dzięki czemu człowiek wyrabia u siebie nie tylko siłę mięśni, ale także wytrzymałość.

Kick-boxing – podstawowe zasady

Mówiąc o zasadach obowiązujących w tej dyscyplinie sportowe, należy omówić poszczególne formuły, które obowiązują w tej dyscyplinie sportowej. Mianowicie mowa tutaj o:

  • full contact – zawodnicy stają naprzeciwko siebie w ringu bokserskim. Walka podzielona jest na trzy rundy po dwie minuty. Ważne jest to, aby wszystkie ciosy były zadawane powyżej pasa. Zabronione są ciosy łokciem. Nie dozwolone jest kopanie kolanem. Zawodnicy powinni wykonać po minimum osiem kopnięć w każdej rundzie, za co też otrzymują punkty;
  • semi contact – zawodnicy spotykają się na tatami. Walka jest podzielona tak samo jak w przypadku full contact. Z tą jednak różnicą, że po każdym trafieniu przeciwnika, następuje chwilowa przerwa. Za każde przepisowe trafienie, można liczyć na punkt;
  • light contact – walka może odbywać się na tatami lub ringu. Obowiązuje taki sam czas walki. Przy czym w trakcie rund nie przewiduje się żadnych przerw. Walka jest ciągła;
  • low kick – ring, 3×2 minuty. Ciosy można zadawać do głowy przeciwnika. Nie ma obowiązku wykonania określonej liczby kopnięć. Zabronione są jedynie trafienia kolanem i łokciem;
  • kick light – ciosy można wykonywać z ograniczoną siłą, ale można celować już od kolana w górę. Walka odbywa się na ringu, tatami lub parkiecie;
  • K-1 – walka podzielona jest na trzy rundy po trzy minuty lub pięć rund po trzy minuty. Zawodnicy mogą wykorzystywać wszystkie techniki bokserskie. Jedyne czego nie można robić to uderzać łokciami;
  • thai boxing – łagodna wersja boksu tajskiego. Walka odbywa się na ringu. Zawodnicy mogą pozwolić sobie na wszystko, nawet na podcięcia. Zabronione są jedynie łokcie.

Pasy w kick-boxingu

Trenując kick-boxing, z czasem będzie można przystąpić do zdawania na poszczególne pasy uczniowskie (w pierwszej kolejności). Odpowiednia wytrwałość pozwoli dojść z czasem do pasów mistrzowskich, jak tego dokonało wielu znanych amerykańskich karateków. Jeżeli chodzi o pasy uczniowskie wyróżnia się:

  • 10. biały pas
  • 9. biały pas z żółtym zakończeniem pasa
  • 8. żółty pas
  • 7. żółty pas z pomarańczowym zakończeniem pasa
  • 6. pomarańczowy pas
  • 5. zielony pas
  • 4. niebieski pas
  • 3. brązowy pas z niebieskim zakończeniem pasa
  • 2. brązowy pas
  • 1. brązowy pas z czarnym zakończeniem pasa.

Stopnie mistrzowskie w kick-boxingu

Stopnie mistrzowskie to czarny pas, czyli 1-10 dan. Wśród wymagań egzaminacyjnych na stopień mistrzowski można znaleźć m.in. wszystkie techniki wymagane do 1 kyu włącznie wykonywane w sposób perfekcyjny.

Postawa w kickboxingu

W trakcie jednej z pierwszych lekcji będzie można przekonać się, że podstawą jest utrzymanie prawidłowej postawy całego ciała. Nie tylko należy zadbać o to, aby dłonie było złożone w pięść (jest to ważne dla zachowania funkcji ochronnej). Osoby praworęczne muszą zadbać o to, aby lewę ramię i lewa stopa były wysunięte lekko do przodu. U osób leworęcznych analogicznie. Ważne jest także to, aby kolana zawsze pozostawały w lekkim zgięciu.

Ciosy w kick-boxingu

Plan treningowy, który zostanie ułożony przez szkoleniowca, pomoże poznać prawidłową technikę wykonywania uderzeń. Ważne jest to, aby wyprowadzać je nie tylko z niezwykłą precyzją i dokładnością. Liczy się także refleks i gibkość, dzięki czemu będzie można obronić się przed zadawanymi ciosami przez przeciwnika. Ważne jest to, aby zawsze pamiętać o skręcie bioder, bo to właśnie dzięki nim będzie można uderzać z odpowiednią siłą. W trakcie treningu będzie można poznać także kopnięcie frontalne, kopnięcie boczne, kopnięcie okrężne oraz kopnięcie opadające. Tak, są różne techniki kopnięć, które pomogą pokonać przeciwnika.

Jaki sprzęt w kickboxingu?

Decydując się na ten sport, z czasem będzie trzeba pomyśleć o zakupie własnego sprzętu do walki. Wśród najważniejszych elementów można wyróżnić:

  • kask;
  • bandaże i rękawice bokserskie;
  • ochraniacz warg i zębów, czyli tzw. szczęki;
  • ochraniacz podbrzusza, czyli tzw. susponsoria;
  • ochraniacze na stopy i nagolenniki.

Decydując się na wybór takich elementów, warto skorzystać z pomocy osób doświadczonych, które mają większą wiedzę.

Kickboxing jest sportem dla każdego, jeżeli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. To dzięki niemu można poznać tak naprawdę różne sztuki walki, które miały wpływ na wykształcenie się kickboxingu. Ważne jest jednak dobranie odpowiedniego sprzętu, aby móc zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Podobne wpisy