Zasady w boksie
Każdy miłośnik sztuk walki z pewnością nie raz słyszał o boksie. Walki jedynie na pięści pomiędzy dwoma zawodnikami to nie lada widowisko, które przyciąga przed ekrany prawdziwe tłumy. Bez względu czy dyscyplina jest uprawiana amatorsko, czy zawodowo, warto poznać najważniejsze zasady. Przestrzeganie obowiązujących w sporcie przepisów pozwala w pełni cieszyć się tym rodzajem aktywności. Prezentujemy najważniejsze kwestie, które powinien znać każdy bokser.
Spis treści
Boks – zasady
Boks to jeden z najstarszych sportów, którego zasady zostały dokładnie określone już dawno temu. Polega na walce jedynie na pięści w ringu o wymiarach 6,1 x 4,3 m dla boksu zawodowego i 6,9 x 4,3 m w boksie amatorskim. Dozwolone jest zadawanie ciosów prostych, sierpowych i podróbkowych. Najlepsi bokserzy dla zwiększenia efektywności stosują różnorodne kombinacje połączone z pracą na nogach. Dzięki temu są w stanie zaskoczyć przeciwnika i zdobyć przewagę. Cały pojedynek podzielony jest na rundy, z których jedna trwa 3 minuty w przypadku mężczyzn i 2 minuty w przypadku walk kobiet. W boksie amatorskim najczęściej występują 3 rundy, a w zawodowym od 9 do 12 rund w trakcie całego pojedynku.
Przed rozpoczęciem treningów bokserskich niezbędne jest wyposażenie się w odpowiedni sprzęt. Pozwala bezpiecznie uprawiać sport walki i uniknąć już na starcie bolesnych kontuzji. Pięściarze zawodowi w trakcie walki posiadają:
- rękawice bokserskie wykonane z naturalnej skóry (niedozwolone są pojedynki na gołe pięści),
- bandaże na dłonie,
- ochraniacze na zęby, tzw. szczęki,
- ochraniacze na genitalia (suspensory), w przypadku kobiet ochraniacze klatki piersiowej.
Amatorzy powinni zainwestować w:
- rękawice bokserskie, które mogą być wykonane z materiałów syntetycznych,
- bandaże na dłonie,
- ochraniacze na genitalia i zęby, a także kaski na głowę i w razie potrzeby ochraniacze tułowia.
Czego nie można w boksie?
Jasno sprecyzowane zasady boksu określają również, czego nie można robić w trakcie pojedynku. Ma to na celu przede wszystkim zapewnić równe szanse każdemu, kto staje do pojedynku. W pojedynkach bokserskich zabronione jest:
- uderzanie leżącego i wstającego przeciwnika,
- zadawanie ciosów łokciami, głową, barkiem, ramieniem oraz otwartą dłonią,
- zadanie ciosu w tył głowy, plecy, poniżej pasa oraz nerki,
- plucie, kopanie, gryzienie, popychanie i przytrzymywanie przeciwnika,
- schodzenie głową poniżej pasa przeciwnika,
- celowe wypluwanie ochraniacza na zęby.
Za co zawodnik może otrzymać dyskwalifikację w boksie?
W skrajnych przypadkach, gdy w trakcie pojedynku bokserskiego zawodnik notorycznie łamie ustalenia możliwa jest dyskwalifikacja. Najczęściej zawodnicy po jednorazowym, niecelowym przewinieniu są upominani bądź karani odjęciem punktu. Dopiero w razie powtarzania się przewinień możliwe jest zdyskwalifikowanie faulującego.
Natychmiastowa dyskwalifikacja występuje tylko w sytuacji znacznych i celowych przewinień. Nieprzepisowe uderzenie prowadzące do kontuzji, uderzenie leżącego, czy ugryzienie to niektóre z przypadków, gdy sędzie może zdecydować się na natychmiastowe zdyskwalifikowanie faulującego.
Kiedy jest koniec walki w boksie?
Walka bokserska może zakończyć się na kilka sposobów:
- Knockout (KO) – najbardziej widowiskowy sposób na zakończenie walki. Następuje w sytuacji, gdy przeciwnik po ciosie pada na deski i nie jest w stanie wstać przez 10 sekund. Ten sposób zakończenia może wystąpić w każdej rundzie.
- Knockout techniczny (TKO) – drugi sposób zakończenia walki, który występuje w sytuacji, gdy jeden z zawodników nie jest w stanie kontynuować walki. Może tak się zdarzyć na skutek poważnych obrażeń lub braku aktywnej obrony. Decyzję o końcu przez TKO podejmuje sędzia ringowy.
- Decyzje punktowe — walka kończy się na punkty po pełnym dystansie, gdy obaj zawodnicy nie zdołali na przestrzeni rund rozstrzygnąć walki. Zwycięzca wybierany jest po zsumowaniu punktów z wszystkich kart sędziowskich.
- Dyskwalifikacja — ten rodzaj rozstrzygnięcia następuje, gdy jeden z zawodników dopuszcza się faulu lub naruszenia zasad.
- Kontuzja — ostatnia sytuacja, w której może nastąpić zakończenie walki to kontuzja. W sytuacji, gdy pięściarz z uwagi na doznany uraz nie jest w stanie kontynuować pojedynku, dochodzi do przerwania.
Jak wygląda punktacja w boksie?
Jasne zasady walki bokserskiej i znane rodzaje ciosów pozwalają w łatwy sposób prowadzić punktację. W pojedynkach na zasadach boksu zawodowego obecni są trzej sędziowie, którzy analizują cały przebieg walki i przypisują punkty do konkretnych zawodników. Zliczają ciosy bokserskie, celność oraz siłę.
Podstawą do zliczenia ogólnych punktów jest osobna ocena każdej z rund. Sędziowie w trakcie każdego pojedynku punktują rundy, przydzielając zwycięzcy 10 punktów, a przegranemu 9 punktów. Biorą pod uwagę również ewentualne odjęcia punktów przez sędziego ringowego.
Kategorie wagowe
Chcący trenować boks powinni pamiętać o kategoriach wagowych w boksie. Wyznaczone przez ciężar ciała pozwalają stworzyć równe warunki dla wszystkich walczących. Najpopularniejsze kategorie to: słomkowa, musza, piórkowa, lekka, średnia, junior ciężka i ciężka. Dokładne limity wagowe są odmienne dla boksu zawodowego i olimpijskiego.
Jestem pasjonatem sportów walki z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem jako autor i komentator. Specjalizuje się w boksie i MMA, dostarczając czytelnikom głębokie analizy, aktualne wiadomości oraz ekskluzywne wywiady z czołowymi zawodnikami. Moje artykuły cechują się wnikliwością, zrozumieniem technik i strategii, a także unikalnym stylem pisania, który przyciąga zarówno nowicjuszy, jak i doświadczonych fanów sportów walki. Nieustannie poszerzam swoją wiedzę, uczestnicząc w wydarzeniach na żywo oraz trenując różne dyscypliny, co pozwala mi na pisanie z autentyczną pasją i zaangażowaniem.