Jakie są zasady w MMA?

Jakie są zasady w MMA?

Mixed Martial Arts, znane także jako MMA, to bardzo ciekawa dyscyplina sportowa, która łączy różne formy walki, zarówno w stójce, jak i na macie. Zasady tej ekstremalnej formy sportu są ściśle określone w przepisach, aby zapewnić bezpieczeństwo zawodników, a jednocześnie umożliwić im skorzystanie z różnorodnych technik. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach MMA, to zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem.

Najważniejsze informacje o zasadach MMA

W MMA walka toczy się na dwóch różnych płaszczyznach: stójce i parterze. Zawodnicy mogą używać różnorodnych technik, dzięki czemu mają szerokie pole manewru. Uderzenia pięściami, kopnięcia, rzuty zapaśnicze oraz dźwignie czy duszenie to tylko niektóre z chwytów, do jakich mogą się uciekać zawodnicy MMA. Niemniej jednak istnieją surowe ograniczenia mające na celu ochronę zdrowia zawodników oraz zapobieganie groźnym urazom. Zakazane są chociażby ataki na kręgosłup czy gryzienie. 

Organizacje nierzadko zabraniają także ciosów kopnięć w parterze, aby dodatkowo chronić zdrowie zawodników. W MMA istnieje kilka różnych dróg do zwycięstwa. Zawodnik może odnieść nokaut, techniczny nokaut, zwycięstwo przez dyskwalifikację, poddanie się przeciwnika, bądź zdobycie korzystnej decyzji sędziów. Olbrzymia różnorodność możliwości wygranej sprawia, że każda walka jest unikalna i zupełnie nieprzewidywalna. Zawodników MMA jest naprawdę wielu, aczkolwiek szczególnie popularne są takie gwiazdy jak Daniel Cormier, Jose Aldo czy Dan Henderson. Do najbardziej popularnych polskich postaci ze świata MMA zaliczamy z kolei Mariusza Pudzianowskiego oraz Jana Błachowicza.

Na czym polega MMA?

W trakcie toczenia pojedynku zawodnicy muszą przestrzegać wielu zasad dotyczących miejsc, w które można uderzać. Dozwolone obszary to twarz i boki głowy, tułów (przód i boki) oraz nogi i ręce poza stawami. Walka może toczyć się zarówno w stójce, jak i parterze, a sędzia ma prawo przerwać pojedynek, jeśli zostaną naruszone zasady lub gdy jeden z zawodników uzyska ewidentną przewagę. Podobnie jak w innych sportach, MMA ma swoje zasady dotyczące sprawiedliwego toczenia pojedynków. Faule obejmują przede wszystkim ataki na oczy ciągnięcie za włosy czy uderzanie głową. Niedopuszczalne jest również plucie na swojego rywala. Naruszenie tych zasad może skutkować dyskwalifikacją zawodnika, co podkreśla wagę przestrzegania etyki sportowej w tym pasjonującym sporcie. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia u zawodników MMA są rękawice, które są twardsze, cieńsze i mniejsze niż te używane w boksie, w efekcie czego ciosy są bardziej bolesne.

Ważenie w MMA i długość rundy 

Przed każdą walką MMA odbywa się dokładne ważenie zawodników. Obecność na nim jest obligatoryjna, a niezrealizowanie limitu wagowego może skutkować sankcją finansową lub dyskwalifikacją. Zawodnicy mają określony czas na osiągnięcie limitu, a przekroczenie go o więcej niż 4 kilogramy może skutkować odmową udziału w pojedynku przez przeciwnika. W większości przypadkową, pojedynek trwa 3 rundy po 5 minut z jednominutową przerwą na złapanie oddechu i wskazówki trenerów między rundami. W walkach o pas mistrzowski liczba rund wzrasta do 5. Warto podkreślić, że w sporcie tym przeważnie nie ma możliwości dogrywki. Kluczową rolę w tym sporcie odgrywają sędziowie, który mają możliwość decydowania o wyniku walk. Co ważne, w MMA dopuszczalne są także remisy – mogą być one jednogłośne, niejednogłośne bądź uzyskane większością głosów. 

Kategorie wagowe w MMA

W przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin, MMA nie ma ściśle ujednoliconych kategorii wagowych. Organizacje ustalają bowiem własne limity. Najczęściej są jednak spotykane wagi ciężka i półciężkie. Dla chudszych zawodników przeznaczona jest z kolei waga średnia, półśrednia, lekka, piórkowa i kogucia. Najniższej w hierarchii znajduje się z kolei waga musza – biorą w niej udział sportowcy ważący nie więcej niż 57 kilogramów. MMA to zatem nie tylko sport walki, ale również sztuka strategicznego myślenia i behawioralnej kontroli. Dzięki ściśle określonym zasadom, zawodnicy mogą czerpać przyjemność z rywalizacji, jednocześnie dbając o swoje bezpieczeństwo.

Podobne wpisy