Tajski boks – zasady i technika walki

Tajski boks - zasady i technika walki

Sztuka ośmiu kończyn – jeżeli ktoś usłyszy taką nazwę, to znaczy, że ma do czynienia z Muay Thai. Boks tajski kojarzony jest z wyjątkową brutalnością, ale też i szybkością. Zawodnicy dążą bowiem do tego, aby móc jak najszybciej znokautować przeciwnika i wykluczyć go z dalszej walki. Na czym polega ten sport walki i jakie obowiązują zasady? Czas lepiej poznać tajski boks.

Czym jest tajski boks?

Jest to sport, który polega na zadawaniu ciosów pięścią, łokciami, goleniami oraz kolanami. Zawodnicy mają na sobie sprzęt ochronny, który pomaga w pewnej części zachować zdrowie i życie. Często mówi się o tym, że Muay Thai to nie sztuka walki (jak m.in. w przypadku karate). To dyscyplina sportowa, która polega na zaciętej walce. Technika Muay Thai nie jest tak ważna. Zdecydowanie ważniejsze jest to, aby ciosy i kopnięcia były skuteczne, co też pozwoli na zwycięstwo.

Historia Muay Thai 

Historia podaje, że boks tajski ma swoje początki w XIII w., w Tajlandii. To właśnie tam żołnierze tajskiej armii trenowali uderzenia i kopnięcia, aby móc lepiej bronić się w starciu z wrogimi żołnierzami. Podobno po wojownikach przyszedł czas na królów, którzy także chcieli umieć się bronić.

XX wiek przyniósł w tajskim boksie zmiany. Zamiast specjalnych owijaczy, na dłoniach zagościły rękawice bokserskie. Zmieniły się także zasady walki. Wprowadzono m.in. zakaz kopnięć w krocze, dzięki czemu zawodnicy mieli być mniej podatni na urazy.

Zasady tajskiego boksu

Walka na ringu odbywa się na stojąco. Warto zadbać o zachowanie stylu walki, ponieważ może to zdecydować o wygranej, jeżeli będzie remis w przypadku przyznanych punktów. Niedozwolone są rzuty, dźwignie, uderzenia głową i kopnięciach wymierzone w krocze. Dozwolone są ciosy pięścią, łokciami, goleniami oraz kolanami. Zawodowcy mają w ringu przewidzianych 5 rund po 2 minuty lub 5 rund po 3 minuty. Walki amatorskie to 3 rundy po 2 minuty. 

Walka może zostać zakończona przed upływem przewidzianego czasu. Dzieje się tak na skutek tego, jeżeli sędzia ringowy stwierdzi nokaut (knockout). Zakończenie walki nastąpi, jeżeli jeśli jeden z zawodników nie jest w stanie kontynuować walki w ciągu 10 sekund od otrzymania ciosu. Wyróżnić można także nokaut techniczny, który polega na niemożności kontynuowania walki przez zawodnika nawet wtedy, kiedy ten podniesie się w przewidzianym czasie. Walka może zostać przerwana także na wniosek lekarza ringowego, który uzna, że zawodnik jest poważnie ranny. 

Spotkanie zawodników może zostać zakończone remisem, jeżeli decyzją sędziów, żaden nie będzie w stanie zdobyć większej ilości punktów.

Do walki podchodzą zawodnicy, którzy należą do tych samych kategorii wagowych.

Rodzaje ciosów w tajskim boksie

Na ringu dochodzi do walki wręcz. Ciosy można podzielić przede wszystkim na te zadawane pięściami i łokciami. Można je również podzielić ze względu na kąt wykonania. Oto podstawowe rodzaje ciosów stosowane w tym sporcie full-contact:

  • podbródkowy – podobnie jak w boksie wykonuje się go od dołu. Celem jest podbródek lub też niżej znajdująca się klatka piersiowa;
  • jab – cios prosty, który wykonywany jest z przedniej ręki;
  • hak – należy wykonywać go w przypadku gdy przeciwnik znajduje się bliżej. Można go wykonać przednią lub tylną ręką;
  • direct – cios wykonywany tylną ręką. Cechuje się większą siłą.

W Muay Thai wyróżnia się także klincz, który polega utrzymaniu kontroli nad pozycją przeciwnika, jednocześnie chcąc go ściągnąć na ziemię.

Od czego zacząć treningi tajskiego boksu?

Cechami wyróżniającymi boks tajski na tle innych sztuk walki jest – wspomniana wyżej – brutalność. To dlatego treningi należy rozpocząć od założenia odpowiedniego sprzętu ochronnego. Wśród nich wyróżnia się nie tylko rękawice, ale także ochraniacz na zęby, bandaże na nadgarstki i kostki. Na treningach często zakłada się także kaski i kamizelki, aby zapewnić większą ochronę. 

Niech nikogo nie zdziwi fakt, że trener będzie dążył do tego, aby jego podopieczni poznali…taniec. Boks tajski opiera się na wielowiekowej tradycji, która do dnia dzisiejszego jest kultywowana. To nie tylko taniec przed walką (Ram Muay), ale np. monkon, który noszony jest przez zawodników przed wejściem na ring.

Jeżeli ktoś chciałby wiedzieć dokładnie, jak wygląda trening Muay Thai, może wybrać się do klubu znajdującego się w pobliżu. Dzięki temu będzie można stwierdzić czy jest to odpowiedni sport.

Dla kogo tajski boks?

Właściwie można powiedzieć, że boks tajski jest dobry dla każdej osoby – o ile nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych. Należy mieć jednak świadomość, że ciosy bokserskie i kopnięcia są naprawdę mocne. Trzeba być tego świadom, przystępując do treningów. Im wcześniej się one rozpoczną, tym lepiej. W ten sposób będzie można bowiem znaleźć w sobie prawdziwą pasję, która pomogła już wielu osobom odnieść sukces w boksie tajskim. 

Muay Thai jest wymagającym sportem, ponieważ łączy w sobie trening siłowy i aerobowy. Może przydarzyć się niejedna kontuzja, ale prawdziwy i wytrwały bokser, będzie chciał zawsze dać z siebie wszystko.

Podobne wpisy