Style karate

Style karate

W karate chodzi o obezwładnienie przeciwnika gołymi rękami, bez użycia broni. Karate na świecie jest jedną z najpopularniejszych sztuk walki, gdzie można zdobywać kolejne pasy, które różnią się od siebie kolorami. Mówi się, że historia karate sięga 2500 p.n.e. Wiele osób kojarzy tę sztukę walki z Japonią, dokładnie z Okinawą. Aczkolwiek należy wiedzieć, że pierwsze wzmianki o karate pochodzą z Chin. Oto najpopularniejsze rodzaje karate.

Style karate

Nie tylko karate tradycyjne. Wyróżnia się różne style karate, które warto poznać. Czym cechują się poszczególne style karate?

Karate Kyokushin

Za opracowanie tego stylu karate odpowiedzialny jest Oyama Masutatsu, który dokonał tego w latach 50. XX wieku. W latach 1948-1952 była to jedna z najważniejszych osobistości w świecie karate. Warto dodać, że to właśnie dzięki niemu karate stało się tak popularną dyscypliną w Stanach Zjednoczonych. Jego instruktorzy postanowili pójść o krok dalej i propagować tą dyscyplinę sportową w Europie.

Twórca na każdym kroku starał się podkreślić, że bardzo ważne są dla niego techniki nożne. Zawodnicy muszą być twardzi i odporni na ból. Dopuszczalny jest kontakt. Jednak nie można pozwolić sobie na niego w obrębie głowy i szyi. W trakcie zawodowych walk uczestnicy oceniani są za wykonanie trafnych uderzeń oraz wykazanie odporności. Osoby trenujące Kyokushin muszą znać oficjalną przysięgę oraz etykietę dojo.

Karate Shotokan

Gichin Funakoshi, który jest twórcą jednego z najpopularniejszych stylów, dokładał sił do tego, aby pokazać, że można walczyć bez użycia broni. Wyróżnia się on niezwykła dynamiką. Przy czym adepci karate muszą wiedzieć, że najważniejsze jest samodoskonalenie siebie. Trenerzy kładą mocny nacisk, aby wszystkich nauczyć podstawowego bloku, ponieważ to od niego powinna zaczynać się każda walka, ale też i kończyć.

Ciosy zawsze wyprowadzane są z poziomu linii bioder. Gichin pochodził z rodziny, gdzie praktykowane było podejście samurajów. Wszyscy są mu wdzięczni za to, że usystematyzował on tak wiele technik karate sportowego i stworzył jedną, która do dnia dzisiejszego cieszy się dużą popularnością. Zawodnicy muszą nauczyć się tego, że żadnego kroku kata nie mogą oni wykonywać dopóki nie będą w stanie w pełni zrozumieć ruchu.

Karate Shito – ryu

Kenwa „Bushi” Mabuni, który jest twórcą tego stylu, przez długi czas sam szkolił się, czerpiąc ze stylu Shotokan i innych. Jego wiedza i doświadczenie sprawiły, że dzisiaj mamy Shito-ryu, które dąży do tego, aby perfekcyjnie opanować techniki kata. Osoby podejmujące się nauki tego stylu muszą położyć mocny nacisk na szybkość, ale także na dynamikę oraz właściwe wykonywanie ruchów. W walce uczestniczą dwie osoby, które stają na przeciwko siebie na macie.

Obserwując ich ruchy można poniekąd zauważyć pewien artyzm w wykonywanych ruchach. Jest to skutkiem tego, że ruchy muszą być lekkie, dzięki czemu będzie można ułatwić sobie przemieszczanie się w walce. W trakcie nauki uczniowie poznają kobudo i laido, czyli sztuk walki z tradycyjną bronią oraz sztuki dobywania miecza. W tym treningu karate należy nauczyć się przede wszystkim wyjątkowej precyzji.

Karate Wado-ryu

Hironori Otsuka, który z zawodu był rehabilitantem i specjalista kinezyterapii, doskonale znał aparat ruchowy człowieka. To właśnie jego wiedza sprawiła, że był on w stanie opanować doskonała motorykę ruchu. To dzięki niemu powstał styl, który kładzie mocny nacisk na to, aby zerwać z teorią „stalowego bloku”. Wolał on postawić na „miękkie bloki”. Wado-ryu to tak naprawdę połączenie ju-jitsu i tradycyjnego karate.

Dla niego najważniejsze było wykorzystanie nie tylko siły, ale przede wszystkim zręczności i sprytu, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie m.in. rzutów przez pchnięcie lub uderzenie z jednoczesnym podcięciem. Ostuka posiadał najwyższy pas mistrzowski – 10 dan. Stał się tym samym wzorem dla wielu młodych ludzi, którzy chętnie podchodzą do nauki wado-ryu. Mówi się, że jest to łatwy styl, ale w pierwszej kolejności trzeba się go najpierw nauczyć.

Podobne wpisy